Minibooks
Мир миниатюрной книги

Корзина пуста

ПРО КНИЖКУ «НЕ ТІЛЬКИ ІМ’Я»

03.11.2013

В издательстве «Янтарь» вышла новая миниатюрная книга (формат 60х85 мм) луганского литератора, члена городского клуба любителей миниатюрных изданий Л.Цай «Не тільки ім’я». Это уже четвёртая книга автора, изданная в мини-формате.                             

      

Відразу хочу зауважити читачеві цієї цікавої мініатюрної книжечки: її авторка не є фахівцем з ономастики (з грецької перекладається як «мистецтво давати імена»)в її серці просто живуть зацікавленість і любов до співочого українського слова.

            Звичайно ж, кожне з людських імен має свою історію і походження. У більшості випадків лише фахівці-філологоги можуть дати тлумачення і розшифрувати значення імені людини, визначити шляхи, що ними воно потрапило до тієї чи іншої мови. Не секрет, що певна частина слів, що використосвуються в йменннях людей, прийшли до нас з близьких чи далеких чужих країн. І саме тому дослідники й досі вивчають різні аспекти значень імен. Справа ця дуже копітка, для неї не характерна сталість.. Адже із плином часу під впливом різних обставин імена зазнають змін, їхнє мовне забарвлення видозмінюється, а мовний колорит є досить багатогранний.

            Не тільки спостережлива і уважна людина може постерегти, що багато особових людських імен збігаються за звучанням і написанням із словами, щ мають загальні значення. Пошук саме таких слів-імен і зацікавив авторку цієї книжки. Згодом знайдені матеріали перетворилися в своєрідний словничок. До речі, як і кожний словник, ця книжечка не вимагає читання «від» і «до». З її змістом можна знайомитися й вибірково, по мірі необходимости. Але і  прочитання всієї книжечки від початку до кінця у повному обсязі не забере багато часу і дасть читачеві змогу відразу здобути багато цікавих фактів, прихованих в людських іменах. Наприклад, зменшено-пестлива форма імени Михайло – Михайлик –  в своєму загальному значенні  означає невеличкий дерев’яний ківш для горілки. А от, приміром,  досить розповсюджене ім’я Сергій на одному з діалектів означає «циганський батіг».

            Відзначимо цікаво побудований авторський текст, що супроводжує статті про імена людей. Ці статті достатньо насичені інформацією, хоча й небагатослівні. В них читач знайде не тільки інформацію про походження особових імен, про те, що вони означають, але й матиме нагоду познайомитися з загальними іменниками, а ще й прочитає про відомих людей чи літературних героїв – носіїв таких особових імен. Захоплює й мова цих текстів – милозвучна українська мова.

            Це видання є продовженням серії мініатюрних книжок «Захоплива, розважальна й пізнавальна українська», що виходить у луганському видавництві «Янтар». Для допитливих читачів вікрию невеличку таємницю: зачинальником і продовжувачем цієї серії поки що є Любов Цай. В минулому році у цьому ж таки видавництві побачив світ її серійний мініатюрний двотомничок «Загадки, шаради».

            Тепер кілька слів про авторку цієї книжки, що ти, читачу, тримаєш у своїх руках.  Любов Цай (уроджена Іорганська) народилася і зросла в болгарській родині, вона за фахом математик. Крім російської мови володіє на достойному рівні ще кількома слов’янськими мовами – українською, болгарською. Перекладає з російської, болгарської, білоруської на українську. Вона щиро закохана у слово, про нього може оповісти багато цікавого й пізнавального. А ще вона не просто любить розповідати про словесні цікавинки, вона ще й і пише про них у своїх книжках. На її рахунку вже кілька книжок, головним героєм яких є СЛОВО.

                                                                                            Яків Смоляренко

                                            (Вступне слово до міні-видання Л.Цай «Не тільки ім’я») 

                                       

Комментарии

  • Любов Цай 28.11.2013, 14:35
    Наші книжки знають у Львові. Ось такий відгук надіслала мені моя подруга:

    "... в "Іменах" багато нового виявила. А що не всіх діячів, чиї фото там уміщені, знаю, то хочу в Гуглі ще попорпатися. узагалі, дивовижно: книжечки такі крихітні, а скільки за ними криється праці і скільки задоволення вони приносять! Від усієї душі бажаю, аби тих "маляток" у тебе ставало все більше!"

Написать комментарий